Pohyb
Je velmi důležitý pro život, je projevem životní energie a principem života
- v těle lépe proudí krev, takže k buňkám se dostane více kyslíku, živin a antioxidantů a odplaví se to, co v buňkách být nemá
- rozproudí se lymfatický systém, který je důležitý pro detoxikaci a imunitu
- posiluje se pohybový a dýchací aparát
- lépe proudí i životní (duchovní) energie a čistí se čakry
Při pohybu se v buňkách lépe využívá energie z přijaté potravy. Když má člověk málo pohybu, tak i když konzumuje dostatečné množství kalorií, může se cítit unavený, protože buňky nemají důvod vyrábět z přijaté potravy využitelnou energii. Naopak po přiměřené pohybové aktivitě se člověk cítí nabitý energií.
Ideální pohybová aktivita je taková, která pomáhá budovat správné držení a symetrii těla a nepřetěžuje svaly a klouby. Je to např. chůze, běh, jóga nebo jiné podobné cvičení, plavání a jízda na koni.
Po vhodné pohybové aktivitě by člověk neměl být vyčerpaný a přetížený.
Správné držení těla je důležité vestoje, vsedě i v pohybu. Bederní páteř narovnaná, žebra zvednutá, ramena a lopatky stažené dozadu, prsní svaly roztažené, krk narovnaný, brada zastrčená, temeno hlavy směřuje vzhůru. Celá linie páteře je kolmo k zemi. Zde najdete krátké video ke správnému držení těla 🙂
Krátká rozcvička
I když není času nazbyt, je dobré zařadit každý den ráno krátkou rozcvičku, která protáhne tělo a prohloubí dýchání. Rozhýbání je užitečné i kdykoliv během dne. Zabere nám to asi 5 – 10 min 🙂
Pomalu a plynule protáhneme a rozhýbeme:
Čelist – otevřít naplno pusu, poté pohybovat čelistí do stran a poté dopředu a dozadu, nebo také pořádně zívat 🙂
Krční páteř a krční svaly
- zaklonit hlavu a zakroutit hlavou (ne -ne) –
- sklonit hlavu dopředu a zakroutit –
- uklonit hlavu k pravému ramenu, zakroutit a potom zakývat (ano) –
- poté k levému ramenu a zakroutit a potom zakývat
- kroužit hlavou (kutálet) doprava a doleva –
- narovnat krk zastrčit bradu a zakroutit
Ramena a mezilopatkové svaly
- ramena zatlačit dozadu, dopředu, nahoru a dolů
- zakroužit rameny dopředu a dozadu
- chytit se rukama za zády – jedna ruka jde seshora, druhá zespoda a ruce poté vyměnit
- držet paže kolmo a hmitat s nimi dozadu
Páteř a zádové svaly
- záklon dozadu, ruce sjíždí zezadu po hýždích
- předklon dolů, prsty nebo dlaně na zem
- úklon do boku vlevo a vpravo
- rotační cvik
Protažení kyčlí – jedna noha je v koleni skrčená do pravého úhlu, druhá natažená dozadu a pružíme pánví k zemi.
Rozdýchání
Nadechovat se postupně do břicha, hrudníku a ramen. Můžeme přidat dýchání se skloněnou a zakloněnou hlavou a dýchat v průběhu sklánění a zaklánění hlavy. Také je dobré přidat pohyb natažených paží (kolmo k tělu) nahoru a dolů v souladu s dechem. Dále břišní cvičení a udiána. Nakonec pozdrav slunci.
Každý den je také dobré se na chvíli pověsit za ruce, aby se tělo vlastní váhou protáhlo 🙂
Relaxace
Pohyb je potřeba vyvážit relaxací. Odpočívat potřebuje tělo i mysl. Krátká, ale účinná relaxace:
- nechat tělo přirozeně dýchat a pozorovat, jak tělo dýchá (dech se přitom zklidní). Poté dýchat do břicha, hrudníku a ramen.
- snažit se vycítit tlukot srdce a poté vnímat a pozorovat tepy ve všech částech těla. V kůži hlavy a obličeje, krku, hrudníku, v pažích až po konečky prstů, v břiše, stehnech, lýtkách i v prstech u nohou. Toto pozorování účinně zklidní pulz.
- uvolnit svaly postupně v celém těle, opět od hlavy a obličeje, na krku, hrudníku, v pažích až po konečky prstů, v břiše, zádech, stehnech, lýtkách i v prstech u nohou.
- uvědomit si nekonečný prostor, který je nad námi, pod námi, před námi, za námi, vedle nás vlevo i vpravo.
Tuto krátkou relaxaci je možné provádět kdykoli během dne, vestoje, vsedě, vleže. Můžeme ji provést i před spaním jako začátek kvalitního spánku.
Pokud nám relaxaci ruší naše vlastní myšlenky, které nám nechtěně „lezou“ do hlavy, můžeme zkusit tento fígl: nesnažíme se myšlenky odhánět a bránit se jim, ale naopak si na ně čekáme, jaká myšlenka přijde. Necháme ji bez rozebírání projít a čekáme na další myšlenku. Po chvíli zjistíme, že myšlenky zmizely 🙂
Spánek
Spánek je protipólem aktivity. Kvalitní spánek je nenahraditelný pro zdraví i pocit pohody, protože ve spánku se regeneruje a čistí tělo i mysl. Pro kvalitní spánek je potřeba:
- spát dostatečně dlouho
- kvalitní (pevná) přírodní matrace, přikrývka i povlečení z přírodních (nejlépe rostlinných) materiálů
- ticho, tma, čerstvý vzduch
- klidná mysl
- nemít v žaludku jídlo náročné na trávení
- hlava by měla směřovat k severu a nohy k jihu. V této poloze je totiž naše osa-páteř v souladu s magnetickými siločárami Země.
- pravidelnost spánku, nejlépe podle přirozených biorytmů. To znamená chodit včas spát (kol. 10 hod) a ráno brzy vstávat, ideálně se sluníčkem…
- důležitá je pozice, ve které člověk spí. Páteř by neměla být prohnutá dolů nebo do stran. Dobré je usínat na zádech s pokrčenými koleny, krk narovnaný, brada zastrčená (neprohýbat krk) a spát bez polštáře.
- v blízkosti nemít žádné elektrické spotřebiče a kabely zapnuté do zásuvky, zapnutý mobilní telefon, wifi, nebo jiný vysílač nebo přijímač radiových vln. Všechny tyto přístroje je třeba na noc vypínat.
- velmi příjemné je spát bez pyžama 🙂
- je příjemné rozmístit si okolo lůžka energetizující předměty, např, koule nebo krystaly křišťálu, růženínu, šungitu, himalájskou sůl…