Tajná síť přírody – Wohlleben – ak stromy vyrábějí mraky a žížaly regulují divoká prasata Příroda je plná překvapení: listnaté stromy působí na rotaci Země, jeřábi sabotují výrobu šunky ve Španělsku a jehličnaté lesy umí přivolat déšť. Autor bestsellerů Peter Wohlleben nám umožňuje ponořit se do neprobádaného světa a popisuje úchvatnou souhru světa rostlin a zvířat: jak se vzájemně podmiňují? A co se stane, když něco tento jemně vyvážený systém naruší? Na základě nejnovějších vědeckých poznatků a desetiletí vlastních pozorování nás nejznámější německý lesník opět uvádí v úžas.
Tajný život stromů – Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Peter Wohlleben čerpá ze svých mnohaletých zkušeností lesníka a ukazuje nám les ze zcela nové stránky. Jeho zábavná knížka, plná nových informací o stromech a lesích, nás přivádí k úžasu nad zázraky přírody.
Tajná řeč stromů – Týmový smrk, silný dub a borovice limba – strom s vysokými vibracemi a rostoucí vysoko v horách: příroda má spoustu času dopracovat se k bezpočetným řešením a vyzkoušet řadu možností. Výsledkem je právě ona dokonalá forma, kterou poskytuje člověku k volnému využití; vyvíjela se v nejrůznějších situacích a za nejobtížnějších okolností. Tato kniha vás zasvětí do tajemné řeči stromů. A možná, že bude pro vás tou nejkrásnější a nejcennější, jakou jste kdy četli. Pozorování přírody, využití její moudrosti a umění pro potřeby člověka se nazývá bionika. Za předchůdce tohoto způsobu myšlení považujeme dnes Leonarda da Vinciho. Tento umělec pozoroval mimo jiné i ptáky a zkoumal jejich let a pohyby křídel. Poté prolomil bariéru myšlení lidí své doby — začal uvažovat o létání a nakreslil jako zřejmě první člověk letadlo. Bionika pozoruje tajuplný svět rostlin a živočichů a pátrá po tom, co vynalezla příroda a jak to využít ve prospěch lidstva – to je cílem bioniky i této knihy. I vědci dnes zkoumají stromy, jež se v evoluci nejlépe osvědčily, a dopracovávají se ke vzácným poznatkům. Nevyčerpatelná databanka matky Přírody skrývá pro nás množství odpovědí na otázky: Jak najdu dřevo, jež vydrží stovky a tisíce let? Jak postavím energeticky soběstačný dům? Existuje dřevo, jež prospívá zdraví a prodlužuje lidem život? Naučte se číst v deníku stromů a porozumět jejich řeči – odhalíte nový osvěžující pramen a (snad) začnete nově žít.
Fascinující život rostlin – Arzt – tato mimořádně zajímavá kniha vychází z nejnovějších věděckých poznatků a četných pokusů. Popisuje svět a život rostlin tak, jak je neznáte a jak by vás to nikdy nenapadlo. Zároveň se pobavíte na příhodách a svízelných snahách týmu, který se vydal do různých částí světa, aby prozkoumal exotické i zdánlivě obyčejné bytosti z rostlinné říše, ale také jejich parťáky z říše hmyzu a ptactva.
Tajný život rostlin – Kniha Tajný život rostlin (1973) autorů Petera Tompkinse a Christophera Birda podává zprávu o fascinujících a kontroverzních experimentech a zkušenostech s neobvyklými projevy skrytého života rostlinného světa, jako je například vnímání rostlin, jejich schopnost transmutace prvků anebo rostlinami prostředkovaná komunikace s duchovními světy.
Autoři rovněž pojednávají o progresivním, ekologicky šetrném zemědělství a zamýšlejí se nad metafyzickými implikacemi popisovaných experimentů.
Dnes již klasický a dodnes v mnoha ohledech nepřekonaný text, v němž se může čtenář dozvědět mnohé o tématech parapsychologického výzkumu, jako jsou radionika, proutkařství, Kirilianova fotografie anebo orgonová energie, konečně vychází i v českém jazyce.
Uvádí čtenáře do čarovného světa, kde rostliny vnímají a mluví, půda je živou bytostí a přírodu obývají nymfy, gnómové a elfové.
Tajná učení rostlin – Buhner – Naprosto nezbytná kniha pro bylinkáře, léčitele, zahradníky, milovníky přírody a pro každého, koho někdy dojaly k slzám každodenní zázraky přírody.“Lidstvo nedokáže přežít bez léčiv a potravin, které mu dávají rostliny. Počet rostlinných druhů na Zemi se odhaduje na 400 000 a mnoho z nich zůstává lidem neznámých. Ačkoli pouze nepatrná část z nich byla západními botaniky určena a zařazena, jistě se dá tvrdit, že mnohé z rostlin na západě neznámých jsou známé domorodcům, kteří žijí v přirozených oblastech jejich výskytu.
Citový život zvířat – Wohlleben – Starostlivě pečující veverky, věrně milující krkavci, soucitné myšky a truchlící laně – také si tyto city spojujete jen s lidmi? Peter Wohlleben, lesník a autor bestsellerů, člověk s vášnivým zaujetím pro přírodu, čtenáře opět přivádí v úžas, tentokrát nad netušeně bohatým emočním světem zvířat.
V této knize nám Peter Wohlleben zprostředkovává nejnovější vědecké poznatky a prokládá je poutavými příběhy a vlastními prožitky. Dozvídáme se tak velice čtivou formou o dosud málo prozkoumaných, avšak nanejvýš rozmanitých citech a chování lesních i domácích zvířat. A tu si rázem uvědomíme, že zvířata jsou nám mnohem blíž, než jsme kdy tušili. Fascinující, poučné a místy až neuvěřitelné!
Tajemný život zvířat –Meckelburg – Jejich neuvěřitelné schopnosti, výkony, inteligence a magické síly
Čtivě psané příběhy, které informují o duševních a fyzických schopnostech zvířat, o jejich inteligenci a vědomí.
Další titul z popularizační edice „Největší záhady světa“ nás zavádí do objevů z oblasti etologie zvířat – od hmyzu po savce. Na mnoha příkladech autor dokazuje, že reakce zvířat nejsou pouze instinktivní, ale jsou výsledkem vysokého stupně vcítění a přizpůsobení se.
Moudrost delfínů – Selke – Koncept této knihy je doslova omračující.
Ilona Selke je vizionářka, spisovatelka a hudebnice, která vede mezinárodní semináře zabývající se aktivní imaginací a transformačním procesem. Jejím největším přáním je inspirovat a pomáhat při přeměně lidstva.
Putovala nejenom z Afghánistánu do Německa a posléze do spojených států, ale i do dimenzí daleko přesahujících obyčejný svět, který obvykle považujeme za „realitu“.
Svět kolem nás je jako magnetické fluidum, které reaguje na naše myšlenky a pocity.
Tato kniha je o tom druhu imaginace, který kompletně změní váš svět v okamžiku, kdy dočtete poslední stránku.
„Delfíni nás skutečně vedou do alternativního způsobu komunikování a utváření vztahů. Nutí nás k hlubšímu vyjadřování. Ilonina kniha má podobné kvality. Povzbuzuje nás, abychom posouvali své lidské meze.“
Moudrost vlků – Radinger – Miluj svoji rodinu, starej se o ni, nikdy se nevzdávej a nikdy si nepřestávej hrát – to jsou zásady vlků. Vlci se empaticky starají o staré a zraněné příslušníky smečky, láskyplně vychovávají své potomky a mají schopnost při hře na všechno zapomenout. Přemýšlejí, sní, spřádají plány, inteligentně spolu komunikují – a jsou nám podobnější než jakákoli jiná živá bytost.
Elli H. Radingerová, nejrespektovanější německá odbornice na život vlků, vypráví napínavé příběhy, které dokládají vlčí smysl pro hodnoty, jako jsou smysl pro rodinu, důvěru, trpělivost, pozornost, zpracování neúspěchů nebo smrti. Autorka nám představuje zásadní a mnohdy dosud neznámé poznatky o životě vlků a ukazuje: vlci by byli lepšími lidmi, než jsme my…
Moudrost starých psů – Psi jsou úžasní – v každém věku! Život se starým psem nám otevírá oči a srdce víc, než si umíme představit. Staří psi nás mohou mnohému naučit: Například brát každý den jako dar, ničeho nelitovat, starat se o svou smečku, poznat, na čem skutečně záleží, ale také odpouštět nebo brát věci tak, jak jsou.
Elli H. Radingerová vypráví napínavé a dojemné příběhy o důvěře, trpělivosti, pozornosti, vděčnosti, intuici, lásce a vtipu, které se pozvolna vytrácejí z našeho uspěchaného života. A ukazuje nám, jak se díky našim čtyřnohým společníkům můžeme naučit zacházet se smutkem a ztrátou.
Moudrost starých psů je srdečný a hřejivý kompliment nejlepším přátelům lidí – psům!
Zprávy z hlubin – Je žralok strašný, protože požírá lidi? Je člověk strašný, protože jí ústřice? Je si žralok vědom utrpení své oběti, která křičí bolestí? Nebo její křik vnímá s uspokojením jako známku, že potrava je čerstvá, stejně jako my blahovolně pozorujeme škubání ústřic, když na jejich maso kapeme citronovou šťávu? Mimochodem, tohle není žádná obžaloba jedlíků ústřic.
Protivná příroda – Skutečný svět zvířat je úplně jiný než nudné učebnice přírodopisu: nemilosrdný a plný nástrah. Tato kniha vám s pomocí mnoha příkladů, záludných kvizů a bláznivých vtipů odhalí zajímavosti, o kterých jste neměli ani tušení.
Věda plná odstrašujících příkladů z nelítostné divočiny!
Nemyslete si, že Protivná příroda je jen další nudná učebnice přírodopisu! Kde jinde byste zjistili:
– jak sají upíři krev,
– které zvíře je nejhloupější,
– proč mají supi holé hlavy,
– jaký druh žab můžete potkat na záchodě.
Tato knížka vás vtáhne přímo do nemilosrdného světa zvířat plného nástrah a nebezpečí. Dozvíte se o tom, jak zuřiví lovci trhají svou kořist, objevíte tajemství zvídavých přírodovědců a přečtete si, co si o vás myslí gorila, pes nebo kočka. Nechybějí ani obvyklé bláznivé vtipy, záludné kvizy a zajímavosti, o kterých jste neměli ani zdání.
Zákeřná zeleň – Botanika je věda jen pro silné povahy!
Knížka Zákeřná zeleň o tom přesvědčí i ty největší pochybovače a posměváčky. Kde jinde byste zjistili:
– jak rostliny vysávají vnitřnosti hmyzu,
– proč se kopřiva dvoudomá živí starými kostrami,
– které houby mohou způsobit, že vám odpadnou prsty na nohou.
Pokud na to máte žaludek, přečtěte si o vší špíně, kterou se nám podařilo vyhrabat na ubohé příslušníky rostlinné říše. Objevte, v kterých případech je ovoce vlastně zelenina a co pomáhá stromům udržet rovnováhu. Na stránkách této knihy najdete také spoustu fantastických faktů, bláznivých vtipů a kvízů.